Kraljevo dobija novi brend – Festival „Zlatne harmonike Kraljeva”

„Počeli smo nešto značajno i trajno za Kraljevo. U to me uverava i kvalitet prijavljenih mladih harmonikaša za današnju audiciju za takmičenje  u okviru  Festivala „Zlatne harmonike Kraljeva”, rekao nam je  Vlada Panović koji je, uz kolege Mišu Mijatovića i Aleksandra Sofronijevića, činio stručni žiri manifestacije koja će se održati u Kraljevu od 28. do 30. jula 2022 godine.

Na audiciji su birani kandidati koji stiču pravo da učestvuju na takmičenju mladih harmonikaša u okviru  Festivala „Zlatne harmonike Kraljeva”, a pravo učešća imali su kandidati starosti od 16 do 25 godina.

Audiciju za mlade soliste na harmonici organizovao je, Kulturni centar „Ribnica , u Svečanoj sali Gradske uprave grada Kraljeva.

Takmičenje mladih harmonikaša, izabranih među 11  kandidata, iz Srbije i Bosne i Hercegovine, prijavljenih za današnju audiciju, je 29. jula na Trgu srpskih ratnika.Tada će biti dodeljene i tri nagrade stručnog žirija.

Prvonagrađeni harmonikaš će dobiti  priznanje „Novica Negovanović” i snimanje jednog narodnog kola u studiju Aleksandra Sofronijevića,dok su druga i treća nagrada  novčane.

8.septembra 2021.godine održan je koncert „Zlatne harmonike Kraljeva“ u organizaciji Kulturnog centra Ribnica, uz punu podršku grada Kraljeva, a već ove godine to je preraslo u Festival „Zlatne harmonike Kraljeva”

Od pokojnog Novice Negovanovića, legendarnog harmonikaša, pevača i kompozitora koji je,zadnje  godine svog života proveo na čelu Zavičajnog društva Kraljevo,potekla je ideja o muzičko-scenskoj manifestaciji na kojoj bi se ,svake godine, okupljali  virtouzi harmonike iz Kraljeva i okoline, ali i mladi harmonikaši iz Srbije i zemalja regiona Zapadnog Balkana.

Novica je već bio otpočeo, u saradnji sa mlađim kolegama harmonikašima Panovićem, Mijatovićem i Sofronijevićem, sa  pripremama za tu manifestaciju.

U tome ga je 9.avgusta 2021.godine prekinula smrt ali su njegove mlađe  kolege Vlada Panović,Miša Mijatović i Aleksandar Sofronijević nastavili sa realizacijom te ideje.

Grad Kraljevo je ,čulo se to 19.aprila 2022.godine prilikom obeležavanja ovogodišnjeg 140-og imendana grada, prihvatio inicijativu Zavičajnog društva Kraljevo o izgradnji zajedničkog Spomen obeležja na Trgu Srpskih ratnika,  Tozovcu i Novici, dvojici kraljevčana- velikana srpske narodne muzike, pa se nadamo da će već sledeći Festival „Zlatne harmonike Kraljeva”, 2023.godine biti održan kraj tog spomen obeležja.

Preneto sa portala KV Novosti