Zavičajno društvo Kraljevo

Zavičajno durštvo „Kraljevo“ je onovano 14. juna 1991. godine, kao jedinstvena organizacija sa maticom u Kraljevu.  Društvo svoju delatnost razvija preko svojih podružnica u Beogradu, Novom Sadu i drugim mestima.
Zavičajno društvo deluje među Kraljevčanima u dijaspori.

U okviru Skupštine i Upravnog odbora Zavičajnog društvo „Kraljevo“, rade odbori i komisije u kojima je angažovano preko 120 aktivista Društva i to:
1. Odbor za izdavačku delatnost sa Redakcijom lista „Zavičaj“
2. Odbor za kulturu i sport
3. Odbor za selo
4. Odbor za turizam, ekologiju, studijska putovanja i izlete u zemlji i inostranstvu
5. Odbor za finansije
6. Odbor za članove i članarinu
7. Odbor za saradnju sa sredstvima informisanja
8. Koordinacioni odbor Saveza zavičajnih društava Srbije
9. Komisija za dodelu zavičajne nagrade „Kraljevo“ i drugih priznanja
10. Komisija za popis osnovnih sredstava, sitnog inventara i knjiga

Društvo ima preko 1200 registrovanih članova.
Evidencija članova se vodi posebno u podružnicama Društva.
Društvo je vanstranačka organizacija, od posebnog interesa za Kraljevo. Ono, kroz svoje aktivnosti, podstiče negovanje zavičajne pripadnosti Kraljevu i tradiciju grada i njegove okoline.
Kroz programe i operativne planove, Društvo usmerava akcije i aktivnosti.

Zavičajno društvo „Kraljevo“ svake godine obeležava 19. april, datum kada je ustanoviljen Dan DAN DRUŠTVA i kada je Kraljevo 1882. godine dobilo svoje sadašnje ime ukazom kralja Milana Obrenovića.