Usvojen Izveštaj o radu Zavičajnog društva Kraljevo u 2021.godini i donet Plan rada za 2022 godinu

U petak 25.marta 2022.godine održana je, u prostorijama „Zavičajnog društva Kraljevo“ u Karađorđevoj ulici broj 31, V sednica Upravnog odbora udruženja na kojoj je u svojen Izveštaj o radu „Zavičajnog društva Kraljevo“ u 2021.godini i donet Plan rada za 2022 godinu. Sednicom je predsedavao Radoš Raša Pavlović, vd predsednika Upravnog odbora udruženja.

U Izveštaju naslovljenom „Jubilej bez slavlja“  rečeno je, a i diskusije prisutnih članova Upravnog odbora udruženja su to potvrdile, da je protekla 2021.godina ,u kojoj je Zavičajno društvo Kraljevo obeležilo tri decenije postojanja i rada, protekla u znaku brojnih organičenja nametnutih epidemijom korone i gubitaka znamenitih i značajnih članova rukovodstva udruženja, najpre Novice Negovanovića koji je, predhodne tri godine obavljao dužnost predsednika Upravnog obora a potom i Zorana Jovanovića, podpresednika Skupštine Zavičajnog društva Kraljevo.


Uprkos takvim tektonskim potresima udruženje je realizovalo niz aktivnosti od koji su danas ,u diskusijama, a i u samom izveštaju pobrojane neke. Rečno je, između ostalog, i da je: osnažena komunikacija sa  lokalnom samoupravom što se manifestovalo  formiranjem Odbora za obeležavanje jubileja „Zavičajnog društva Kraljevo“ na čelu sa gradonačelnikom grada Kraljeva i njegovim prvim saradnicima  , organizovana je zajednička  Svečana akademija grada i udruženja povodom Imendana grada i Dana udruženja, otvorene su  nove prostorije udruženja koje delimo sa bratskim udruženjem Stara Pavlica, pokrenut je  novi zvanični sajt udruženja i otvoreni nalozi na društvenim mrežama u funkciji efikasnije komunikacije sa zavičajcima širom sveta, predstavljen je projekat- izložba „Tri decenije u službi zavičaja“ na tradicionalnom „Kajmak balu“ u Topčidreskoj šumi, izdata su dva namenska broja časopisa „Kraljevački zavičaj“, predata je zajednička inicijativa Zavičajnog društva i udruženja „Stara Pavlica“ za izgradnju spomen obeležja Tozovcu i Novici, organizovan je razgovor sa Draganom Bisenićem diplomatom i novinarom poreklom iz Kraljeva kojim je ,u saradnji sa bibliotekom „Stefan Prvovenčani“  otpočeo  serijal nazvan „Naši smo -Da se bolje upoznamo“ koji je zamišljen kao platforma za predstavljanje  znamenitih  kraljevčana uspešnih i dokazanih  u raznim  delatnostima, organizovan je  on lajn okrugli  sto „Zlatne harmonike Kraljeva,šta i kako dalje“,  objavljeno je 50 informacija  na zvaničnom sajtu udruženja i najmanje još duplo više na našim Fejsbuk i Tviter nalozima….

Uprkos teškoćama društvo je opstalo i zahvaljujući  nekolikim donacijama  uspešnih kraljevčana koji žive i rade u Beogradu, dok je broj članova koji su obnovili članarinu smanjen prvenstveno zbog prestanka aktivnog angažovanja jednog dela članova udruženja koji su u poznom životnom dobu.

Zato je kod usvajanja Plana rada za 2022.godinu posebno naglašen segment aktivnosti udruženja koje će se baviti organizacijama kampanja za učlanjavanje kraljevčana razasutih širom Srbije i sveta, komunikacijama sa potencijalnim donatorima u Kraljevu, zemlji i inostranstvu za prikupljanje sredstava neophodnih za funkcionisanje udruženja i komunikacijom sa kraljevčanima u Novom Sadu u funkciji ponovnog pokretnja podružnice Zavičajnog društva Kraljevo u Novom Sadu.

Pored ovih aktivnosti usvojeni Plan rada za 2022 godinu predviđa i nastavak prakse redovne izdavačke delatnosti (časopis „Kraljevački zavičaj“ i monografija „Kraljevo te zove“ koju priređuje Milan Novaković, predsednik beogradske podružnice Zavičajnog društva Kraljevo koja će imati svoje promocije i u Beogradu i u Kraljevu), zatim organizaciju niza događaja u funkciji jačanja zavičajnih veza  a veća pažnja biće posvećena i komunikaciji sa institucijama i organizacijama u cilju praćenja statusa pokrenutih inicijativa i predloga pokrenutih od strane Zavičajnog društva Kraljevo

Podeli

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.