Obavezao si nas energijom i optimizmom koji si uneo u Zavičajno društvo Kraljevo

Zajedničkom komemorativnom sednicom upravnih odbora Zavičajnog društva Kraljevo i udruženja „Stara Pavlica“ članovi ovih udruženja su se danas oprostili od Novice Negovanovića, predsednika Upravnog odbora Zavičajnog društva Kraljevo i inicijatora i potpisnika Povelje o bratimljenju ova dva udruženja.

Zoran Nikolić, sekretar Zavičajnog društva Kraljevo je otvarajući skup rekao:
„Retki su primeri da jedna u svemu ostvarena, višestruko kreativna ličnost, prepoznatljiva širom planete, kakav je bio Novica Negovanović, predsednik Upravnog odbora našeg Zavičajnog društva Kraljevo, odvoji značajan deo svoje energije i vremena za društveni angažman u nekom udruženju.

A naš Nole je, bez iole premišljanja uradio baš to i prihvatio se, pre bez malo tri godine, dužnosti vođenja Zavičajnog društva Kraljevo, udruženja koje, ove godine, slavi tri decenije svog postojanja i rada.

Za takvu njegovu odluku presudna je bila njegova beskrajna ljubav prema zavičaju, smeštenom između obala dve reke, Ibra i Morave, koje je pesmom učinio prepoznatljivim širom planete.

I baš kada smo se pre nepuna dva meseca uselili u nove prostorije i otpočeli sa intezivnim pripremama da, u saradnji sa Gradom Kraljevom, na najdostojanstveniji način , prezentacijom delića ogromnog kulturnog stvaralaštva i bogatog istoriskog nasleđa kraljevačkog kraja, obeležimo taj nama značajan jubilej ti si nas napustio.

Obavezao si nas energijom, svojim idejama i optimizmom koji si uneo u Zavičajno društvo Kraljevo da planirano i već započeto i bez tebe sprovedemo i nastavimo sa prezentacijom stvaralačkih potencijala ljudi iz našeg zavičaja.

Ostaje nam nada i vera da će tvoj primer biti inspiracija i mnogim drugim umnim, darovitim i kreativnim ljudima iz našeg kraja razasutim širom sveta da nam se pridruže, da postanu članovi tvog Zavičajnog društva Kraljevo, da nastavimo , i bez tebe dragi naš Nole, da širom sveta, dostojanstvno poput tebe predstavljamo naše Kraljevo koje si ti voleo do zadnjeg atoma svoje snage.“

Prisutnima na komemoraciji obratili su se i Boris Boća Čolović, predsednik Upravnog odbora udruženja „Stara Pavlica“, koji je na molbu Radoša Bajića pročitao njegov tekst posvećen Novici Negovanoviću objavljen u današnjem „Blicu“ i
dr Milan Matijević predsednik udruženja „Jovan Kursula“ i jedan od osnivača Zavičajnog društva Kraljevo koji je govorio o planovima Novice Negovanovića vezanim za spomen obeležje nedavno preminulom predragu Živkoviću Tozovcu, koncertu 4 harmonike i izgradnju Kuće slavnih kraljevčana. 

Po okončanju skupa, članovi dva udruženja i brojni okupljeni građani su zajedno u koloni koju su formirali otišli do Skupštine grada gde je održana centralna komemoracija povodom smrti Novice Negovanovića.

Na ovom skupu, prisutnima se pored Gradonačelnika grada Kraljeva dr Predraga Terzića, estradnog umetnika Miše Mijatovića, akademskog profesora muzike Vojislava Spasića , u ime Zavičajnog društva Kraljevo obratio Milan Novaković, predsednik beogradske podružnice. On je tom prilikom rekao:

„Kome ćutiš, oj Moravo“, nadvila se tuga nad zavičajem, preselio se u večnost pesnik zavičaja, pesnik vodenica na Moravi, ibarskih brzaka, sela i posela kraj Morave, pesnik livada i stada, „U gradu je bio, al se selu divi“, naš dragi predsednik, Novica Negovanović. Okupljao nas je na druženjima i veseljima svojom pesmom i zvucima svoje harmonike.

Sada smo nemi i tužni dok u nama odzvanjaju akordi njegovih zavičajnih pesama, a Dalape sada svira među anđelima „…. pesma čudne moći, dušom gospodari…“ “Dođe leto trideseto“ našem Zavičajnom društvu, a ne stigosmo da ga proslavimo kako smo hteli. Prihvatio si se da nas vodiš i mi smo te sledili. Utkao si u nas optimizam i snagu, „..da muzika nikad ne prestane..“ Započeli smo velike zavičajne planove.

Živeo si za poklon svojim Kraljevčanima koncertom „Četiri harmonike“. Sa tvojim prijateljima od muzike, sa Gradom, zavičajci Kraljeva i iz Beograda realizovaće taj koncert i to „Četiri harmonike“. Jer ti si, dragi Novice, ostavio malog Novicu kao doslednog naslednika.

Sa nadahnutom pričom o Kući sevdaha u Sarajevu, ostavio si amanet, nama zavičajcima i bratskom društvu „Stara Pavlica“, da sa Gradom i ljudima dobre volje, Kraljevo dobije „Kuću harmonike“. „Ako Bog da“.

Govorio si: Neka „Kuća harmonike“ okupi na jednom mestu sve harmunikaše, svirače i pevače koji čuvaju i neguju tradiciju narodnog pevanja i sviranja, jer ne postoji mesto na kugli zemaljskoj kao Kraljevo sa svojim muzičarima.

Tvoj optimizam i snaga pratiće nas, dragi naš Novice, da istrajemo u započetim akcijama Zavičajnog društva. Ti ćeš biti sa nama, dok nas bude. I kad nam bude najteže, pokrenuće nas ona Tvoja: „Kad umoran budem pao, ja sudbinu neću kleti….“, „ ….jednom se živi, jednom se mre …“. Počivaj u spokoju i hvala ti za sve, dragi naš predsedniče.

Novica Negovanović je,  sahranjen danas u svojim Adranima u prisustvu nekoliko stotina ljudi među kojima su bile i njegove brojne kolege muzičari ,uz zvuke harmonike Aleksandra Sofronijevića.

Mediji o komemoraciji

Podeli

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.